Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?
Antalya
Platform Tartışmacıları
Yazdırılabilir Sayfa
Moderatör
Gösterİhsan Bilgin

1953 yılında doğan İhsan Bilgin, 1980 yılında yüksek mimar (İTÜ), 1990''da doktor (İTÜ), 1994''te doçent (YTÜ), 2000''de profesör (YTÜ) oldu. 1982''de Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi''nde başladığı öğretim üyeliği görevini 2004 yılına kadar sürdürdü. 1985’ten bu yana kendi atölyesinde ve YTÜ bünyesinde yapmış olduğu çok sayıda mimari projesi ve uygulanmış işleri bulunmaktadır.

Modern dönem konut, yerleşme ve imar tarihleri ile 20. yy mimarlığı üzerine çalışmanın ve dersler vermenin yanı sıra 6. Proje Atölyesini yönetti. İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi''nde Gündelik Hayat ve Şehir Kültürü üzerine dersler verdi. Eylül 2004''te İstanbul Bilgi Üniversitesi''nde Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programını kurdu ve koordinatörlüğünü üstlendi. Halen aynı üniversitede Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı olarak da görev yapıyor.

İhsan Bilgin 2004-2005 yıllarında, 9 kentte düzenlenen Platform Toplantıları’nın moderatörlüğünü yapmıştır.

 
Tartışmacılar
GösterGünkut Akın

Mimarlık eğitimini Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde tamamlayan Günkut Akın, 1978 yılında İTÜ''ye katıldı ve halen aynı üniversitenin mimarlık fakültesinde mimarlık tarihi profesörü olarak görev yapmaktadır.

1985 yılında tamamladığı "Doğu ve Güneydoğu Anadolu''daki Tarihsel Ev Tiplerinde Anlam" adlı doktora tezinden sonra da yöresel mimarlık çalışmalarını sürdürmüştür. 1990 tarihli doçentlik çalışması, Asya''daki merkezi mekan geleneklerine ilişkin kültürel ve ideolojik bağlamın araştırılmasına ayrılmıştır. 90''lar boyunca hazırladığı bir dizi makale ve bildiri, Osmanlı dünyasından seçilmiş farklı yapı türlerindeki kimi ayrıntılardan veya minyatür ve metinlerdeki mimarlık betimlemelerinden yola çıkarak, somut nesneyi olduğu kadar onun içinde yer aldığı ve bireysel-bedensel ile toplumsal-kültürel olanın birlikte ördüğü dokuyu da anlamaya yönelen çalışmalardır.

Günkut Akın, 27 Mayıs 2005 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu İstanbul Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterEmre Arolat

1963 yılında Ankara’da doğan Emre Arolat, 1986’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Ünivarsitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi ve aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1986-1987 yıllarında ABD, Washington DC’de Metcalf Mimarlık Bürosu’nda, 1987-2004 yılları arasında Arolat Mimarlık’ta çalıştı. Katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalarda çok sayıda ödül kazandı. 1998 yılından beri, gerek atölye yürütücüsü, gerek jüri üyesi olarak Uludağ Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde görev aldı.

2000 yılında Tepe Mimarlık Vakfı Ödülü’nü, 2002’de Yapı ve Proje Dalları’nda, 2004’te Proje Dalı’nda Ulusal Mimarlık Ödülleri’ni aldı. 2005 yılında Mies Van Der Rohe ödülleri kapsamında Antalya Minicity Projesi seçilmiş projeler arasında yer aldı. Halen 2004 yılında kurduğu Emre Arolat Architects ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Emre Arolat, 27 Kasım 2004 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Antalya Platform Toplantısı’na, 29 Ocak 2005 tarihindeki Bursa Platform Toplantısı’na ve 14 Mayıs 2005 tarihindeki Adana Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterKaya Arıkoğlu

1949 yılında ABD’de doğan ve lise eğitimini Baltimore’de tamamlayan Kaya Arıkoğlu, 1973 yılında Maryland Üniversitesi’nden mimarlık lisans diplomasını aldıktan sonra bir yıl Londra’da Colin St. John Wilson Partners Bürosu’nda staj yaptı. 1976’da Cornell Üniverstesi’nde Prof. Colin Rowe Stüdyosu’nda asistanlık yaparken, Kentsel Tasarım Yüksek Lisansı Programı’nı tamamladı. Mezuniyetinden sonra İstanbul’da Arıkoğlu Assc. Mimarlık Bürosu’nda babası Yüksek Mimar İlhan Arıkoğlu ile çalıştı.

1979-1988 yılları arasında Maryland Üniversitesi’nde asistan profesör olarak mimari tasarım derslerine girdi. ABD’deki akademik çalışmalarının yanında Washington’da VVKR Inc. Mimarlık Şirketi’ne ortak oldu ve tasarladığı projelerle birçok ödül aldı. 1987’de Virginia eyaletinde kendi bürosunu kuran Kaya Arıkoğlu, 1991 yılında Uluslararası Semerkant Kentsel Tasarım Yarışması’nda birincilik ödülünü paylaştı. 1993’te Türkiye’ye döndü ve Adana’da Arıkoğlu Arkitekt Mimarlık ve Kentsel Tasarım Bürosu’nu kurdu ve Çukurova Üniversitesi’nde 1998 yılına kadar öğretim görevlisi olarak proje derslerine girdi. 2004 yılında Ulusal Mimarlık Ödülü’nü alan Kaya Arıkoğlu, halen kendi bürosunda mimari çalışmalarını sürdürmektedir.

Kaya Arıkoğlu, 14 Mayıs 2005 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Adana Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterOsman Aydın

1957 yılında doğan Osman Aydın, 1982 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nü bitirerek mimar oldu. 1984 yılından bu yana Antalya’da serbest mimar olarak çalışmaktadır.

1986-1998 yılları arasında Mimarlar Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Şube Başkanı olarak görev yapmıştır. 1991''de kurulan Antalya İli Çevre Koruma Vakfı’nın Oda Başkanı olarak, mütevelli heyetinde yer almıştır. 1998 yılından 2002 yılına kadar geçen dört yıl boyunca, aralıksız iki dönem seçilerek Mimarlar Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeliği ve aynı zamanda Genel Başkan Yardımcılığı görevi yapmıştır. 1998 yılından bu yana Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma Geliştirme (ÇEKÜL) Vakfı’nın Antalya Temsilciliği’ni yürütmektedir. 1999-2003 yılları arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi Danışma Kurulu Üyeliği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Tarihi Kentler Birliği’ndeki sunumlarının hazırlanması ile ilgili çalışmalar yapmıştır. Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nce iki yılda bir verilen Batı Akdeniz Mimarlık Ödülleri kapsamında, 1999 yılında “Mesleğe Katkı Ödülü” ve yine aynı kapsamda, 2003 yılında ise Ege Hastanesi projesi ile “Proje Dalı”nda ödül almıştır. Türkiye’de çeşitli panel ve sempozyumlarda bildiriler sunmuş, oturum başkanlıkları yapmıştır. Öncelikle Kaleiçi, Turizmi Teşvik Yasası, planlama ve Antalya’da planlama ve yapılaşma konularında çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yer almıştır.

Osman Aydın, 27 Kasım 2004 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Antalya Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterSaliha E. Aydemir

1947 yılında İstanbul’da doğan Saliha Aydemir, 1970''de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi''nden mezun olduktan sonra bir süre serbest çalıştı. 1973''te 1416 Sayılı Yasa uyarınca Milli Eğitim Bakanlığı’ndan burslu olarak İngiltere’ye gitti. 1974-79 yılları arasında İskoçya’da, Aberdeen Üniversitesi Coğrafya Bölümü''nde "Kırsal ve Bölge Kaynaklarının Planlaması" dalında master ve doktora çalışmalarını tamamladı. Ağırlıklı olarak ampirik olan akademik çalışmalarının laboratuarı Doğu Karadeniz Bölgesi’dir.

1980 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü Kent ve Bölge Planlama’da Dr. Asistan olarak göreve başladı. 1987''de doçent, 1992''de ise profesör ünvanını aldı. Halen KTÜ Mimarlık Fakültesi’nde Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı olarak çalışmaktadır.

Saliha Aydemir, 1 Nisan 2005 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Trabzon Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterSezgin Atasoy

1960 yılında Trabzon''da doğan Sezgin Atasoy, 1982 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü''nden mezun oldu. Aynı yıl bir grup arkadaşıyla birlikte Ekol Mimarlık Bürosu''nu kurdu.

Mesleğinin ilk yıllarında Trabzon kentinin çeşitli bölgelerinde konut, ticaret, kamu binası ve çeşitli park ve çevre düzenlemesi projeleri gerçekleştirdi. Aynı yıllarda Mimarlar Odası Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu.

1998 yılında KTÜ Mimarlık Bölümü ile ortaklaşa yapılan bir yarışma projesinde jüri üyeliği yaptı. 1999-2001 yıllarında aynı üniversitenin mimarlık bölümünde proje derslerinde öğretim görevlisi olarak bulundu. Şu anda kentsel tasarım yapılabilecek ölçekte, siteleri projelendirip yapımını gerçekleştiriyor.

Sezgin Atasoy, 1 Nisan 2005 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Trabzon Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterTamer Başbuğ

1953 yılında Adıyaman’da doğan Tamer Başbuğ, 1980 yılında Ankara DMMA Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1983 yılında Hasan Özbay ile TH Mimarlık Grubu’nu; 1987 yılında Hasan Özbay ve Baran İdil ile birlikte TH&İDİL Mimarlık Ltd. Şirketi’ni kurdu. Girdiği 100’ün üzerinde yarışmada 12’si birincilik olmak üzere çeşitli ödül ve mansiyonlar kazandı.

1980-1994 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1994-1996 yılları arasında Türk Serbest Mimarlar Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Mimarlar Odası’nın çeşitli kurullarında görevler üstlenen Başbuğ TSMD’nin kurucu üyelerinden biridir. Şu anda serbet mimarlık çalışmaları ile birlikte 2002-2004 dönemi İzmir Mimarlar Odası Şube Başkanlığı görevini de yürütmektedir.

Tamer Başbuğ, 29 Nisan 2005 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu İzmir Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterAhmet Cengiz

1963 yılında Diyarbakır''ın Çınar ilçesinde doğan Ahmet Cengiz, 1984 yılında başlamış olduğu Dicle Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden 1989 yılında mezun oldu.

1990 yılında üyesi olduğu Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi’nin bir dönem yönetim kurulu üyeliğini, 3 dönem yönetim kurulu başkanlığını yaptı. 1989-1996 yılları arasında Diyarbakır Belediyesi''nin İmar Müdürlüğü''nde mimar olarak değişik görevlerde bulundu. Özel iş yaşamımda mimari proje, kontrollük, müteahhitlik ve kooperatifçilik çalışmaları oldu.

Ahmet Cengiz, 23 Ekim 2004 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Diyarbakır Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterAli Cengizkan

1954 yılında Ankara''da doğan Ali Cengizkan, 1978 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü''nden mezun oldu. Yüksek lisansını "The Socio-Physical Dimensions of Neighbourliness" başlıklı tezi ile 1981 yılının Ocak ayında yine aynı üniversitede tamamladı. Doktorası, Ocak 2000 tarihli ve "Discursive Formations in Turkish Residential Architecture: Ankara, 1948-1962" adını taşıyor.

1994-1998 arasında aynı kurumda Bölüm Başkanı olarak görev yaptı; bugün yine aynı bölümde Doçent ve aynı zamanda ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dergisi Editörü olarak görevini sürdürmektedir. Konut Tasarımı; Konut Araştırmaları; Erken Mimarlık ve Kent Tarihçiliği başta olmak üzere uzmanlık alanlarında çok sayıda makale ve bildirisi bulunmaktadır.

Ali Cengizkan, 25 Aralık 2004 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Ankara Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterCan Çinici

1962 yılında Ankara''da doğan Can Çinici, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden 1984 yılında mezun oldu. 1989-1991 yılları arasında Londra-Architectural Association School of Architecture''dan AA Grad. Dipl. Derecesi aldı.

1990-1995 yılları arasında ODTÜ Endüstri Tasarımı bölümünde Stüdyo Kritiği olarak görev yaptı. 1992 yılından beri Çinici Mimarlık Ltd. bünyesinde proje, uygulama ve yarışma faaliyetlerini yürütmektedir. Kazandığı ödüller arasında 1994’te Isparta Forum ve Rekreasyon Merkezi Projesi ile 4. Ulusal Mimarlık Ödülü, 1995’de TBMM Camisi Projesi ile (Behruz Çinici ile beraber) Uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülü, 1999’da Tepe Mimarlık Kültürü Merkezi - Mimarlıkta Yeni Arayışlar Ödülü sayılabilir.

Can Çinici, 25 Aralık 2004 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Ankara Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterŞeyhmus Diken

1954’te Diyarbakır’da doğan Şeyhmus Diken, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset ve İdari Bilimler Bölümü’nden mezun oldu. Üç yıl mülki idare amiri olarak çalıştıktan sonra resmi kamu hizmetinden ayrılmıştır ve uzun yıllardır sivil toplum alanında çalışmaktadır. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde gönüllü olarak yönetici, üye ve danışma kurulu üyesi kimlikleriyle çalışan Şeyhmus Diken, kendisini Diyarbakır’da ve Güneydoğu’da sivil toplum örgütlerinin gelişmesi, yaygınlaşması çabasına verdi.

Sivil toplum alanının dışında, kent kültürü ile yerel ve sözlü tarih ilgi alanıdır. Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) üyesi ve Uluslararası PEN Yazarlar Örgütü Türkiye Merkezinin Diyarbakır temsilcisidir ve yayınlanmış 7 kitabı ve yüzlerce makalesi vardır. 1990 yıllarında Radikal, Yeni Yüzyıl ve Yeni Binyıl gazetelerinde yazıları yayımlanmıştır. Halen yaşamını Diyarbakır’da, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı olarak sürdürmektedir.

Şeyhmus Diken, 23 Ekim 2004 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Diyarbakır Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterNeslihan T. Dostoğlu

Prof.Dr. Neslihan Türkün Dostoğlu Bursa’da doğdu. İlkokulu Bursa’da, orta ve lise öğrenimini Robert Koleji’nde tamamladı ve 1978’de ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Aynı bölümden yüksek lisans derecesini aldıktan sonra eğitimini sürdürmek üzere ABD’ye gitti ve 1986’da Pennsylvania Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı.

Doktoranın ardından iki yıl serbest mimar olarak çalıştı. 1988-1990 yılları arasında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak görev yaptı. Bir süre Bursa’da serbest çalıştıktan sonra Uludağ Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nün 1994’te açılmasıyla birlikte akademik kariyerine burada devam etti.

Halen Uludağ Üniversitesi’nde Mimarlık Bölüm Başkanı ve Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı olan Dostoğlu’nun yurt içinde ve yurt dışında yayımlanmış pekçok makalesi, “Osmanlı Döneminde Bursa” başlıklı bir kitabı, editörlüğünü yaptığı “Cumhuriyet Döneminde Kadın ve Mimarlık” başlıklı kitabı ile çeşitli mimari proje yarışmalarında kazandığı ödüller bulunmaktadır.

Neslihan Dostoğlu, 29 Ocak 2005 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Bursa Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterMert Eyiler

1975 yılında doğan Mert Eyiler lisans eğitimine 1991 yılında Anadolu Üniversitesi Mimarlık Bölümü''nde başladı ve 1993 yılında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nü 1995 yılında bitirdi. 1997’de MSÜ Fen Bilimleri Fakültesi Yapı Bölümü''nde yüksek lisansını tamamladı. 2000 yılında başladığı YTÜ Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bölümü’nde doktora çalışmasını tamamlamadı.

2004 Ulusal Mimarlık Sergisi’nde mimari Proje-Yaşam Çevresi ve Mimari Proje-Fikir Sunumu dallarında ödüle aday gösterildi. Okul sonrası mimarlık eğitimi için Nevzat Sayın ile çalıştı. Çalışmalarını "merteyiler, mimar" atölyesinde sürdürmektedir.

Mert Eyiler, 27 Kasım 2004 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Antalya Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterEmel Göksu

1958 Ankara doğumlu olan Göksu, 1975-1980 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde lisans eğitimi aldı. 1980 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama ve Restorasyon Bölümlerinin ortaklaşa yürüttükleri “Tarihi Çevre Koruma” Yüksek Lisans Programı’na devam ederken Ankara’daki özel planlama bürolarındaki çalışmalarını sürdürdü. 1984 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’ne araştırma görevlisi oldu. Yüksek Lisans tez çalışmasını 1985 yılında tamamladı.

“Kentsel Koruma ve Yenileme” alanında başladığı doktorasını 1990 yılında tamamladı. 1991 yılında yardımcı doçent, Ekim 1996 yılında ise doçent oldu. Üniversitedeki görevinin yanı sıra 1991-2004 yılları arasında İzmir 1 ve 2 No’lu Koruma Kurulları ile Bursa Koruma Kurulu’nda üyelik yaptı. Üniversite Döner Sermayesi kapsamında yürütülen Birgi, Foça (İzmir), Ayvalık, Cunda (Balıkesir), Muğla ve Gölyazı (Bursa) yerleşmelerinde tarihsel dokunun korunmasına yönelik araştırma ve planlama çalışmalarına katıldı. Yerel ve ulusal düzeyde açılan koruma ve kentsel tasarım yarışmalarının jürilerinde yer aldı. 2002 yılında profesör olarak atandığı Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde 2002-2005 yılları arasında dekan yardımcılığı yaptı.

Emel Göksu, 29 Nisan 2005 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu İzmir Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterAbdi Güzer

1960 yılında Ankara''da doğan Abdi Güzer, mimarlık eğitimini 1982 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü''nde tamamladı. Bir süre İngiliz Hükümeti bursu ile Newcastle upon Tyne Üniversitesi''nde "Mimarlıkta Eleştiri" üzerine çalışmalar yapan Güzer aynı konuda ODTÜ''den doktora derecesini aldı.

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcılığı, Bölüm Başkan Yardımcılığı, Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı Başkanlığı ve Mimarlar Derneği 1927 Genel Sekreterliği görevlerinde de bulunmuş olan Güzer''in çoğu mimarlık eleştirisi ve yakın dönem mimarlığı üzerine olmak üzere, yayınlanmış çok sayıda yazısı vardır. Mimari proje yarışmalarında çeşitli jüri üyeliklerinin yanısıra, ikisi birincilik olmak üzere çok sayıda ödül ve mansiyon kazanmıştır.

Güzer''in araştırma konuları arasında Mimarlık Eleştirisi''nin yanısıra Yakın Dönem Mimarlık Kavram ve Uygulamaları, Eğitim Yapıları, Konut ve Toplu Konut Yapıları, Kentsel Tasarım ve Kentsel Yenileme Projeleri, Mimarlık ve Medya gibi konular yer almaktadır. Güzer Kendi tasarım deneyimlerini aktardığı "Konut Üzerine De(ne)meler" kitabının yanı sıra, Mimarlar Derneği Yayını olan "70 Sonrası Mimarlık" kitaplarının derleyenidir.

Doç.Dr. Abdi Güzer halen ODTÜ Mimarlık Bölümü''nde mimarlık eleştirisi üzerine ders vermekte ve 4. sınıf tasarım stüdyosu yöneticiliği yapmaktadır.

Abdi Güzer, 25 Aralık 2004 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Ankara Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterKenan Güvenç

1957 yılında Kadıköy''de doğan Kenan Güvenç, 1974-1979 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, 1980-1986 yılları arasında da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi gördü. 1986’dan bu yana kurduğu ekiplerle girdiği mimari proje yarışmalarında üçü birincilik, biri uluslararası olmak üzere 24 ödül kazandı. Bunlardan inşa edilmiş tek yapı olan Fethiye Kültür Merkezi, 2004 yılında 9. Ulusal Mimarlık Sergisi Yapı Ödülü aldı.

1996-1998 yılları arasında Mimarlar Odası Mimarlık Dergisi’nin iki yayın yönetmeninden biriydi. Mimarlık, kent ve tasarım üzerine altmıştan fazla makale ve teorik çalışması yayınlandı. Tasarım ve tasarlamanın doğası üzerine yazdığı ilk kitabı “Çakılın Yuvarlaklığı”nın yanı sıra Osmangazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde verdiği “Tasarımsal Yapı Emprovize Dersleri” yayına hazırlanıyor. Halen Osmangazi Üniversitesi’nde öğretim görevlisidir. Kenan Güvenç 4 Mart 2005 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Eskişehir Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterMurat Güvenç

1976 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünü bitiren Murat Güvenç, lisans eğitiminin ardından Belçika''da lisans sonrası programa katıldı ve 1979 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Şehir Bölge ve Planlama Bölümü''nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Aynı bölümde araştırma görevlisi olarak göreve başladı ve 1992 yılında doktorasını tamamladı. Bu bölümde ders vermeye başlayan Murat Güvenç "Planning Studio V-VI" dersine katılmakta ve "Urban and Infrastructure Planning" and "Urban Geography" derslerini vermektedir.

Doç.Dr. Murat Güvenç''in, Ankara Büyükşehir Planlama, şehir modelleme, endüstriyel bölge teorileri ve İstanbul''un endüstriyel coğrafyası konularında çalışmaları vardır ve bu konularla ilgili pek çok makalesi bulunmaktadır.

Murat Güvenç, 29 Ocak 2005 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Bursa Platform Toplantısı’na ve 27 Mayıs 2005 tarihindeki İstanbul Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterZülküf Güneli

1946 yılında Diyarbakır’ın Ergani kasabasında doğan Zülküf Güneli, ilk, orta ve lise öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. 1969 yılında İTÜ Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 1973 yılında Paris VIII Vincenne Üniversitesi''nde Şehircilik Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı ve 1978 yılında Paris I Sorbonne Üniversitesi''nden doktora diploması aldı.

1978-1982 yılları arasında Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi’nde asistanlık, 1982-1985 yılları arasında Cezayir Mostaganem Üniversitesi Mimarlık Fakültesi''nde öğretim üyeliği ve 1995-2001 yılları arasında ÖSYM Diyarbakır İl Başkanlığı ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İl Koordinatörlüğü görevlerinde bulunan Güneli’nin ulusal ve uluslararası yayınlarda birçok makalesi ve bildirisi yayımlanmıştır.

1986 yılından bu yana çalıştığı Diyarbakır Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde bazı dönemler dekanlık ve dekan yardımcılığı görevlerini üstlenen Zülküf Güneli, halen aynı üniversitede Mimarlık Bölüm Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Zülküf Güneli, 23 Ekim 2004 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Diyarbakır Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterHalit Halaç

1972 yılında Eskişehir’de doğan Halit Halaç, 1995 yılında Anadolu Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 1995-1997 yılları arasında çeşitli bürolarda çalıştı. 2000 yılında Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde ütopyaları konu ettiği yüksek lisans tezini tamamladı. 1997-2004 yılları arasında Osmangazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak mimari atölye yürütücülüğü yaptı ve mimarlık tarihi dersleri verdi.

1998-2001 yıllarında Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi Sekreter Üyesi ve 2004 yılında Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nde Başkan Danışmanı olarak çalıştı, halen bu görevlerini sürdürmektedir.

Halit Halaç, 4 Mart 2005 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Eskişehir Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterIsmail Kahyaoğlu

1951 yılında Antalya''da doğan İsmail Kahyaoğlu, eğitimini İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (İDMMA) Makina Mühendisliği Bölümü''nde tamamladı.

Çeşitli kurumlarda makina mühendisi olarak çalışan Kahyaoğlu, 1983 yılından bu yana inşaat müteahhitliği ve mühendislik projeleri üzerine çalışmaktadır.

İsmail Kahyaoğlu, 27 Kasım 2004 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Antalya Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterAykut Köksal

1952 yılında Eskişehir’de doğan Aykut Köksal, ortaöğrenimini Saint-Benoit Fransız Lisesi''nde, yükseköğrenimini Devlet Güzel Sanatlar Sanatlar Akademisi Mimarlık Fakültesi''nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bizans Sanatı Kürsüsü''nde ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı''nda öğretim elemanı olarak çalıştı. 1985''te üniversiteden ayrıldı ve öğretim çalışmalarını, öğretim görevlisi olarak dışarıdan sürdürdü.

Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi''nde lisans ve yüksek lisans, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi''nde ise yüksek lisans dersleri veren Aykut Köksal''ın 1973''ten 1993''e dek yayınladığı yazılardan oluşan "Zorunlu Çoğulluk/Mimarlık ve Sanatta Dilin Süreksizliği" başlığını taşıyan kitabı 1994''te yayınlandı. MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi''nin yayımladığı Dipnot dergisinin yayın yönetmeni ve Arredamento Mimarlık dergisi yayın kurulu üyesi olan Aykut Köksal bugüne dek çok sayıda konferans verdi ve sempozyumlara bildiri sundu, küratörlük çalışmalarının yanı sıra kurucuları arasında yer aldığı Açık Radyo''da pek çok program gerçekleştirdi.

Aykut Köksal, 1 Nisan 2005 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Trabzon Platform Toplantısı’na ve 14 Mayıs 2005 tarihindeki Adana Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterTansel Korkmaz

1963 yılında Ankara’da doğan Tansel Korkmaz, 1981 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde başladığı lisans eğitimini 1986 yılında tamamladı. 1989 yılında “Urban Architecture as an Architecture of Urban Public Realm” başlıklı teziyle yüksek lisansını ve 1998 yılında da “On the (Re)construction of the Modern(s) Within the Historiography of Architecture” başlıklı teziyle doktorasını tamamladı.

1987 ve 1993 yılları arasında ODTÜ Mimarlık Tarihi Bölümü’nde araştırma görevlisi, 1993-2001 yılları arasında da öğretim görevlisi olarak çalışan ve burada “Çağdaş Mimarlık Üzerine Seminer” ile “Mimarlık ve Sanat Tarihi 3” isimli dersleri veren Korkmaz, halen görevde bulunduğu İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne 2001 yılında yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak başladı ve 2004 yılında doçentlik ünvanını aldı.

1987 yılında “21. yy İçin Yerleşme” (Housing for the 21st century) adlı ulusal öğrenci yarışmasında 3.lük ödülünü alan Korkmaz’ın 1996 yılından bu yana mimari stiller, kentleşme, yakın zaman mimarlığı eksenli yazılarıyla, mimarlar ve projeleri üzerine söyleşilerinden oluşan bir çok yayını bulunmaktadır. Çeşitli üniversitelerde konferans ve seminerlere, yurt içi ve yurt dışında workshoplara katılan Korkmaz, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde, 2001 yılından bu yana “Tasarım Kültürü” ve “Tasarımda Klasik ve Modern” isimli dersleri vermektedir.

Tansel Korkmaz, 25 Aralık 2004 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Ankara Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterMehmet Kütükçüoglu

1967''de İsviçre''de doğan Mehmet Kütükçüoğlu, 1989 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 1990 yılında SCI-ARC Ticino-İsviçre''den lisansüstü derecesini, 1992 yılında SCI-ARC Los Angeles-ABD''de ise ikinci lisansüstü derecesini aldı. 1998 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde doktorasını tamamladı. ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü-Bilgisayar Ortamında Mimarlık Yükses Lisans Stüdyosu’nda ve Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü-VCD Yüksek Lisans Programı’nda akademik çalışmalarda bulundu.

1987-1994 yılları arasında İsviçre ve Amerika''da çeşitli mimarlık ofislerinde mesleğini sürdürdü. 1994 yılında Ankara''da "Kertenkele Tasarım"ı, 1996 yılında ise İstanbul''da "Teğet Mimarlık"ı kurdu. Halen çalışmalarına Kertenkele Tasarım ve Teğet Mimarlık’ta şirket müdürü ve mimar olarak devam eden Kütükçüoğlu, hazırladığı projelerle yurt içinde ve yurt dışında pek çok ödül almıştır.

Mehmet Kütükçüoğlu, 27 Mayıs 2005 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu İstanbul Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterHasan Özbay

1957 yılında Ankara’da doğan Hasan Özbay, 1979 yılında Ankara DMMA Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1987 yılında ODTÜ Mimarlık Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans programını tamamlayan Özbay, 1983 yılında Tamer Başbuğ ile birlikte TH Mimarlık Grubu’nu; 1987 yılında Tamer Başbuğ ve Baran İdil ile birlikte TH&İDİL Mimarlık Ltd. Şti.’ni kurdu. Girdiği 150’nin üzerinde yarışmada 13’ü birincilik olmak üzere çeşitli ödül ve mansiyonlar kazandı. Bununla birlikte mimarlık veya şehircilik disiplinlinleri kapsamında açılan çeşitli yarışmalarda jüri üyeliği görevinde bulunmuştur.

1986-1988 yılları arasında Mimarlar Odası’nda Genel Sekreter, 1988-1990 yılları arasında ise Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Mimarlar Odası’nın “Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri” programının kurucularından olmuş ve 5. dönem çalışmalarında “Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Komitesi Başkanı ve Üyesi” olarak görev üstlendi. 1987-1988 yıllarında ODTÜ’de yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışan Özbay, 1996-1998 yılları arasında Türk Serbest Mimarlar Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. 1991-1998 yıllarında TSMD’nin “Mimar” dergisinin Yazı İşleri Müdürü olarak ilk 12 sayının yayımlanmasında rol aldı. 1990-2000 yılları arasında Eskişehir Anadolu ve Eskişehir Osmangazi Üniversiteleri Mimarlık Fakültelerinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yaptı. 2000 yılında Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev aldı. Günümüzde halen bu görevini sürdümektedir. 1983 yılında başladığı serbest mimarlık çalışmalarını bugün de devam ettirmektedir.

Hasan Özbay, 4 Mart 2005 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Eskişehir Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterNevzat Sayın

1954 yılında Hatay’da doğan Nevzat Sayın, mimarlık eğitimini 1978 yılında EÜGSF Mimarlık Bölümü’nde tamamladı. Aynı okulda yüksek lisans çalışmasına başladı ancak bitirmedi. 1984 yılında mimarlık eğitimi için Cengiz Bektaş’ın yanında çalışmaya başladı. 1985’ten beri kendi mimarlık atölyesinde çalışmalarını sürdürüyor. 1999’da Bursa Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde, konuk öğretim görevlisi olarak 7. Sömestr Proje Grubu’nu yönetti. 1999’da Bilgi Üniversitesi’nin yaz okulu kapsamında İhsan Bilgin ve Han Tümertekin ile mimarlık çalışması yürüttü.

Mimarlar Odası’nın ve Serbest Mimarlar Derneği’nin açtığı yarışmalara katılarak ödüller aldı. Ağa Han Mimarlık Ödüllerine aday gösterildi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Ankara Ortadoğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik ve Yıldız Teknik Üniversiteleri Mimarlık Fakültelerinde proje jürilerine katıldı. Ayrıca çeşitli yayınlarda mimarlık yazıları ve mimarlarla röportajları yayınlandı.

Nevzat Sayın, 23 Ekim 2004 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Diyarbakır Platform Toplantısı’na ve 29 Nisan 2005 tarihindeki İzmir Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterMete Tapan

1940 yılında İstanbul’da doğan Mete Tapan, 1959 yılında Avusturya Sankt Georg Lisesi’ni bitirdi. 1966 yılında Münih Teknik Üniversitesi’nden Yüksek Mühendis-Mimar diplomasını aldı. 1972 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde doktor, 1978 yılında doçent, 1988 yılında profesör ünvanlarını kazandı. Halen İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Yaklaşık 18 yıl çeşitli tabiat ve kültür varlıkları koruma kurullarında başkanlık ve üyelik yaptı. 1991-1994 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde genel sekreter yardımcılığı görevini üstlendi.

“Cumhuriyet Dönemi Mimarisi”, “Teknoloji-Mimari İlişkisi”, “Mimarlıkta Değerlendirme”, “Koruma” konularında kitap ve makaleler yazdı. Ayrıca çeşitli kamu, özel sektör kurumlarında danışman olarak çalıştı ve halen de çalışmaktadır.

Mete Tapan, 14 Mayıs 2005 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Adana Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterMustafa Sinemillioğlu

1967 yılında Elbistan''da doğan Mustafa Sinemillioğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü''nde 1988 yılında lisans, 1991 yılında yüksek lisans ve 1998 yılında doktara eğitimlerini tamamladı.

1999 yılından itibaren Dicle Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi''nde öğretim üyeliği yapan Sinemillioğlu, Çevre Bakanlığı''nda Özel Çevre Koruma Kurumu''nda uzmanlık, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ), Şanlıurfa Bölge Müdürlüğü''nde, Şehir Yüksek Plancısı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi''nde, Şehir Yüksek Plancısı ve GAP Araştırma''da, İstatistik ve Organizasyon Şubesi Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Fotoğrafçılık ile de uğraşan Mustafa Sinemillioğlu günümüze kadar birçok DİA gösterisi yapmış ve birçok şehirin yerleşim dokusu, yapısı ve tarihi yapıları ile ilgili olarak 2000''ni aşkın sayıda DİA arşivine sahiptir.

Gaziantep Fotoğraf Sanatçıları Derneği (GAFSAD) üyesi olan Sinemillioğlu, "Yaşanılan Mekanlar" isimli ilk kişisel fotoğraf sergisini 1993 yılında, "Dünya Şehirleri ve Gaziantep" isimli ikinci kişisel fotoğraf sergisini 1997 yılında Gaziantep''te açmıştır.

Mustafa Sinemillioğlu, 23 Ekim 2004 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Diyarbakır Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

Gösterİlhan Tekeli

1937 yılında İzmir’de doğan İlhan Tekeli, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesini bitirdikten sonra 1963 yılında Orta Doğu teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde başladığı Yüksek Lisans Programı’nı, 1965-1966 yıllarında ABD’de Massachusets Teknoloji Enstitüsü’nde ve Pennsylvania Üniversitesi’nde eğitim görerek tamamladı. 1968 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesinden doktora derecesi aldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesinde 1973 yılında doçent ve 1980 yılında profesör oldu.

1970 yılında ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Üniversitedeki akademik ve idari görevleri dışında İmar ve İskan Bakanlığında uzmanlık ve proje yürütücülüğü, Ankara ve İzmit Belediyeleri’nde danışmanlık yaptı. 1996 yılında Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Konferansı Habitat 2’nin Hazırlık Komitesi Danışma Kurulu Başkanlığı’nı yürüttü.

Yaşamı boyunca 60’tan fazla kitap yazan ve çalışmalarıyla bir çok ödül alan İlhan Tekeli, 2004 yılında emekli olmuştur ve ODTÜ’de yarı zamanlı olarak derslerine devam etmektedir, ayrıca halen YÖK Genel Kurulu Üyesi ve Türkiye Ekonomik ve Sosyal Tarih Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

İlhan Tekeli, 25 Aralık 2004 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Ankara Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterHasan Topal

1959 yılında Konya-Hadim ilçesinde doğan Hasan Topal, 1980 yılında Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi''nden mezun oldu.

1980-1989 arasında serbest mimarlık, 1989-1999 yılları arası Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Sekreterliği yaptı. 1999-2004 yılları arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi Planlama Müdürlüğü ve İmar Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü. 2004 yılı Mayıs ayından beri İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Hasan Topal, 29 Nisan 2005 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu İzmir Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterHan Tümertekin

1958''de İstanbul''da doğan Han Tümertekin, 1982''de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi''nden mezun oldu. 1982-1983 seneleri arasında Bernstein Champetier Vidal ve Gülgönen''in atölyesinde mimar olarak çalıştı. 1988''de İstanbul Üniversitesi''nde tarihsel koruma ve yakın yıllarda İstanbul''daki uygulama örnekleri adlı teziyle yüksek lisans eğitimini tamamladı.

1984''te profesyonel kariyerine başlayan Han Tümertekin, 1986''da "Mimarlar Tasarım ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş."yi kurdu. 1996''da Archiprix/Türkiye jürisinde görev aldı. 1996''da Yıldız Teknik Üniversitesi''nde, 1998''de Uludağ Üniversitesi''nde proje stüdyosu yürütmeye başladı. 1992''den beri çeşitli üniversitelerde konuk jüri üyeliği yapmaktadır. 2004 yılında, B2 Evi ile Ağa Han Mimarlık Ödülü''ne layık görülmüştür.

Han Tümertekin, 4 Mart 2005 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Eskişehir Platform Toplantısı’na ve 27 Mayıs 2005 tarihindeki İstanbul Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterAli Ulu

1964 yılında Eskişehir’de doğan Ali Ulu, 1990 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir Bölge Planlama Bölümü''nden mezun oldu. 1990-1991 yılları arasında Kültür Bakanlığı''nda sözleşmeli araştırmacı olarak görev yaptı. 1991 yılında Anadolu Üniversitesi Mimarlık Bölümü''nde göreve başladı.

1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Şehir Bölge Planlaması, Şehir Planlama programında Prof. Hande Süher danışmanlığında “Sit Alanlarını Koruma Polikası İçin Bir Model Denemesi; Örnekleme: Odunpazarı-Eskişehir” başlığı altındaki çalışmalarıyla Yüksek Lisans’ı tamamladı. 1995 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde başlamış olduğu “Merkezi İş Alanlarının (MİA) Fiziksel Ve Ekonomik Olarak Yeniden Yapılanması: Eskişehir Örneği” başlığı altındaki doktora çalışmasını Prof.Dr. Vedia Dökmeci danışmanlığında 2002 yılında tamamladı.

1994-1996 yılları arasında Eskişehir-Odunpazarı Belediyesi''nde Başkan Danışmanı olarak görev yaptı ve bu süre içinde Taşbaşı ve Odunpazarı Kentsel Sit Alanları''nın planlamasında görev aldı. Çalışma yaşamı süresince çeşitli ölçeklerde koruma amaçlı imar planları ve imar planları hazırladı. Bunların yanısıra çeşitli restorasyon projelerinde ekip başı olarak yer aldı. Çeşitli sempozyum ve seminerlerde; makale, bildiri ve görüşler sundu. Halen Anadolu Ünivesitesi Mimarlık Bölümü''nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Ali Ulu, 4 Mart 2005 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Eskişehir Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterAyhan Usta

1962 yılında Ordu’da doğan Ayhan Usta, Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden 1985’de mezun oldu. Aynı yıl Bina Bilgisi ABD araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1988’de yüksek lisans tezini, 1994’de “Anadolu Türk Mimarlığında Form Analizi” konulu doktora tezini tamamladı.

Halen aynı anabilim dalında öğretim üyesi olarak görev yapan Usta, mezuniyetinden bu yana çeşitli mimarlık sergilerine, ulusal ve uluslararası mimari proje yarışmalarına katıldı ve çeşitli ödüller kazandı. Yurt içi ve yurt dışında kongrelere bildiri ile katılan Usta’nın dergilerde basılmış çeşitli makaleleri bulunmaktadır.

Ayhan Usta, 1 Nisan 2005 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Trabzon Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterHakkı Yırtıcı

Adana’da doğan Hakkı Yırtıcı, 1988 yılında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1996’da 20. yy modernizmini konu alan lisansüstü çalışmasını ve 2003’te “Modern Kapitalist Toplumlarda Mekan Üretimi” isimli doktora çalışmasını İTÜ’de tamamlamıştır.

Çalışmalarının ana eksenini modernleşme süreçleri içindeki çağdaş gündelik yaşamın mekansal örgütlemesinin araştırılması oluşturmaktadır. Bu konuda çeşitli dergilerde yayınlanmış makaleleri, editörlükleri ve projeleri bulunmaktadır.

Hakkı Yırtıcı, 14 Mayıs 2005 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Adana Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterAtilla Yücel

1942 yılında İstanbul''da doğan Atilla Yücel, 1965 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi''nden yüksek mimar-mühendis olarak mezun oldu. İTÜ dışında çeşitli Türk ve yabancı üniversitelerde ve programlarda birçok konferansa katıldı, konuk öğretim üyeliği ve jüri üyeliği yaptı.

MO, UIA, UNESCO, CIB, AKAA, UNDP, UNCHS, CEAA, AIA gibi ulusal ve uluslararası bir dizi mesleki ve bilimsel kuruluş üyelikleri ve etkinliklerine katılan Atilla Yücel''in mimarlık kuramı, konut ve kent mekanı ile ilgili pek çok ulusal ve uluslararası araştırma ve yayını bulunmaktadır. 1983''den beri önemli kesimi yayınlanmış konut, kamu yapıları, turizm, restorasyon, koruma proje ve uygulamaları olan Atilla Yücel aynı zamanda Aralık 2000''den beri UNDP-GAP.BKİ-İTÜ "Mardin Katılımcı Kentsel Rehabilitasyon Projesi"nde yöneticilik görevini devam ettirmektedir.

Atilla Yücel, 29 Ocak 2005 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu Bursa Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

GösterCem Yücel

1972 yılında İstanbul’da doğan Cem Yücel, 1998 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. Aynı yıl Selda Baltacı ile birlikte Mimarlık Atölyesi’ni kurdu. Bu dönemde Atölye, bir kısmı meslek medyasında yayınlanmış restorasyon, proje ve uygulama çalışmalarını yürüttü. 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Cem Yücel, 2002-2005 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim faaliyetlerini sürdürmüştür.

2000 yılından itibaren konut, kamu yapıları, turizm, restorasyon ve koruma konulu mesleki proje ve uygulama çalışmalarını Mimarlık Araştırmaları Stüdyosu’nda sürdürmektedir.

Cem Yücel, 27 Mayıs 2005 tarihindeki “Mimarlık Kentleşmenin Neresinde?” konulu İstanbul Platform Toplantısı’na tartışmacı olarak katılmıştır.

 

Proje Sponsoru Proje Organizasyonu Copyright© 2006 - Arkitera Mimarlık Merkezi